t_ebavere_3.gifPyhapäeval, 28.10. toimub Virumaal Ebavere hiiemäel hingedeaja pyha, kus peetakse meeles esivanemaid ja maajumalaid. Kogunemine kl 9.30 Ebavere spordikeskuse parklas. Syndmuse korraldab Maausuliste Viru Koda. Oodatud on kõik maa- ja taarausulised ning pärimuse ja hiite sõbrad.

Hingedeaeg kestab sygiskuust uue aastani, mil on liikvel esivanemate hinged. Hingedeajal võetakse lahkunud omakseid vastu kodus, kuid toitu on nende jaoks viidud ka kalmudele ja hiide. Hingedeaja hiiepyhale koguneb meie rahvast mõlemalt poolt Toonela jõge.

Hiies peetakse meeles esivanemate tavasid. Pyhapaika minnakse puhta ja kainena. Eelmisel õhtul tuleb käia saunas või end muul moel puhtaks pesta. Selga tuleks panna puhtad, soovitavalt valged või heledad rõivad. Yhisele söögilauale võib tuua enda jagu kodumaist (hea kui kodus valmistatud) ja puhast toitu-jooki, mis on värske ning lahti lõikamata. Hiiepuudele sidumiseks sobib looduslikust kiust lõng või pael.

Samavõrra oluline kui on väline on ka vaimne pool. Pyhapaika minnakse ja seal ollakse puhta meele ja heade mõtetega.

Ebavere mägi on väheseid hästi säilinud hiiemägesid, mille nõlvu katab vana mets. Mägi on looduskaitse all, kuid ometi on viimasel aastakymnel sellegi loodust räsinud sporditeede ehitus ja suured võistlused. Aasta tagasi lõhuti RMK tellitud looduskaitsetööde käigus buldooseriga isegi hiiemäe tipp.

Henriku Liivimaa Kroonika andmeil kõnelenud kohalikud Lõuna-Virumaal asuva metsase hiiemäe kohta, et seal "olevat syndinud saarlaste suur jumal, keda kutsutakse Tharapitaks, ja sellelt kohalt Saaremaale lennanud." Kas kõnealune hiis oli Ebavere, ei ole kindel. Ebavere mäe kohta leidub aga rohkesti hilisemat rahvapärimust.

Maausuliste Viru Koda yhendab Virumaa ja Vadjamaa juurtega inimesi, kes väärtustavad esivanemate pärandit ning pyyavad seda edasi kanda. Maausk on valdavalt isiklik ja perekondlik, peitudes keeles, igapäevastes tõekspidamistes ja tavades ning isikliku eluringi ning kalendri pärimuslikus tavandis. Hiiepaikasid ja muid looduslikke pyhapaiku kylastavad inimesed valdavalt eraviisiliselt. Tasapisi on siiski taastumas ka yhiste hiiepyhade tava.

Lähem teave: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., tel 56686892

Hiietavadest pikemalt

Hingedeajast pikemalt