[text]
Täna on

t_saamitrummid.gifEesti Rahvusraamatukogu 6. korruse galeriis avati porikuu 10. päeval kaks soome-ugri ainelist näitust, mis juhatavad sisse MTy Fenno-Ugria Asutuse juhtimisel korraldatavad iga-aastased hõimupäevad. Näituste „“ ja „Karjala koolivaheaeg?“ avamine on 10.10. kell 17.00, näitusi saab kylastada 31.10., teatas Fenno-Ugria.

Saami trummide näituse on loonud Norra teenekas saami taidur Hans Ragnar Mathisen ehk Elle-Hansa, nagu saamid teda kutsuvad. Temalt on näitusel 30 graafilist lehte, millel on puulõikes kujutatud saami trummid. Trummid on valitud Ernst Mankeri monograafiast „Die Lappische Zaubertrommel“, kus on kirjeldatud ja kujutatud 71 erinevates muuseumides säilitatavat saami nõiatrummi. Kunstnik valis neist välja 28 ning taastas originaalsuuruses graafiliste puulõigetena, pyydes saavutada võimalikult loomutruud kuvad. Nii andis ta oma rahvale tagasi neilt vägivaldselt äraviidud vaimuvara.

Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisreisi näitus Карельские каникулы? Karjala koolivaheaeg?“ põhineb mullu heinas toimunud eluolu alaste välitööde käigus jäädvustatud ainesel. EKA yliõpilased ja õppejõud Kristin Raup, Mari-Lii Hirsik, Kätlin Kaganovitð, Helen Unt, Liis Serk, Jean-Loup Rousselot ja Kadri Viires jäädvustasid esemelist rahvataietja kaasaegset olmet joonistuste, ylesvõtete ning videosalvestistena lyydikarjalaste juures Vuohtjärvi (Vohtozero) kylas Karjalas.

MTÜ Fenno-Ugria Asutus on alates 1991. aastast korraldanud porikuus nädalajagu kestvaid hõimupäevi, kus laiemal yldsusel on võimalus osa saada soome-ugri rahvaste elmast. Tänavuste hõimupäevade põhisyndmuseks on suured pärimusmuusika esinemised 18. porikuud Tartus, 19. porikuud Viljandis ja 20. porikuud Tallinnas, kuid eri soome-ugri piirkondadest kylla saabunud pärimusryhmad reisivad yle Eesti, esinedes paljudes koolides ja rahvamajades.

Hõimupäeva tähistatakse Eestis porikuu kolmandal laupäeval juba teist aastat riikliku tähtpäevana, mil heisatakse ka riigilipud. MTÜ Fenno-Ugria Asutus kutsub kõiki yles korraldama hõimunädalal haridus- ja elmasyndmusi, mis laiendaksid avalikkuse teadmist sugulasrahvastest ning tugevdaksid ka eestlaste rahvuslikku eneseteadvust.

Yleskutse uue riikliku tähtpäeva tähistamiseks, hõimupäevade kava ja logod


Fenno-Ugria