Eesti esindus sõidab teisipäeval Ungarisse soome-ugri rahvaste 6. maailmakongressile, kuhu on oodata peaaegu kõigi soome-ugri ja samojeedi rahvaste esindajaid ning ka Eesti, Soome ja Ungari presidenti. Siófoki linnas 5.–7. sygiskuud toimuva suursyndmuse peateema on "Keel ja rahvas". Eesti esindajad lähevad kongressile sõnumiga, et väikesi soome-ugri keeli tuleb hoida, sest pärast Nõukogude Liidu lagunemist on emakeelest loobumine Venemaa soome-ugri rahvaste seas kiirenenud, kirjutas ERR.

2002. ja 2010. aasta rahvaloenduste andmeid võrreldes on näiteks mari keelt valdavate inimeste arv vähenenud umbes 20 protsendi võrra, ersa ja mokða, komi ja udmurdi keelt kõnelejate arv 30 protsendi võrra. Vepsa keele osas on vastav näitaja 40 protsenti ning karjala ja saami keelte osas lausa 50 protsenti.

Pikemalt kirjutab ERR.

Allikas: ERR