t_rehielamu.gifEesti Arhitektuurimuuseumi keldrisaalis Tallinnas Ahtri 2 on kuni 23.12. avatud näitus "Moodne rehemaja. Arhailise ruumi uuestisynd." Väljapanek tõstatab olulise kysimuse – kuidas muutunud kombeid ja  tavasid, elujärge ja -laadi kohandada rehemaja kui sajanditevanuse hoonega? Kas madalate ja suitsuste lagedega, väikeste akende ja maadligi hoidvate ustega elamus on kohta 21. sajandi inimesel?  Eesti taluehitiste seas iseseisvat ja väga olulist kohta hoidev rehielamu – eestlaste põline eluhoone – on läbi sajandite olnud kohalikus kylamaastikus omaette märgiks. Siinsest eluolust tulenevalt ja yhe katuse alla kogutud mitme eri ylesande liitmisest tekkinud ainulaadne hoone on muutunud majandus- ja eluoludes jäänud osaliselt algse ylesandeta. Tänapäeval räägime rehemajade puhul eelkõige inimeste kodudest, maamajadest.

Näitusele on valitud 11 taastatud rehemaja ja viis taastamise kava, mille käigus on arhitektid mänginud läbi kõik nyydisaja-inimesele vajalikud mugavused ja elutingimused, hoides samas tallel ajalooliselt väärtuslikku. Lisaks sellele on esitatud seitse moodsat eramuprojekti, mis läbi nyydisaegse arhitektuurikeele viitavad rehemajale kui allikale, märkamatute, ent kindlate niitidega meie ruumilise alateadvuse kylge traageldatud märgilele.

Näituse koostas eesti Vabaõhumuuseum koostöös Eesti Arhitektide Liidu ja Eesti Arhitektuurimuuseumiga.

Arhitektuurimuuseum Tallinnas Rotermanni soolalaos Ahtri 2 on avatud:
K 12.00 – 18.00
N 12.00 - 20.00
R 11.00 - 18.00
L 11.00 - 18.00
P 11.00 - 18.00

Näitus jääb avatuks jõulukuu 23. päevani.