[text]
Täna on

t_ebavere_1.gifLaupäeval, 22. sygiskuud toimus Virumaal Torvastvere (Kadrina) kihelkonna Uuekylas Maausuliste Viru Koja korraline suurkogu. Virumaa maausulised ehk pärimusliku loodususu järgijad kuulasid ära juhatuse tegevusaruande ning kinnitasid järgmise aasta tegevuskava.

Koda kavatseb jätkata viru keele ja elma väärtustamisele ja õpetamisele pyhendatud ettevõtmistega. Juba sellel sygisel peaks algama viru keele ja regilaulude kihelkondlike õhtute sari. Järgmiseks aastaks kavandatakse Virumaa ajaloole ja elmale (kultuurile) pyhendatud loengusarja. Koda jätkab hiiepaikade uurimist ning hoiab silma peal nende käekäigul. Lisaks liikmetele mõeldud syndmustele korraldatakse hiiepaikades ka avalikke syndmusi näiteks Samma Tammealuse hiies ja Kuremäe hiiemäel. Järgmisena on kavas korraldada porikuu viimasel pyhapäeval (28.10.) Ebavere hiiemäel hingedeaja palvus.

Kojad on maausuliste vormilised yhendused ning nende peamine eesmärk on aidata yhistegevusega kaasa loodusliku, õigusliku, vaimse ja ainelise keskkonna loomisele, mis on vajalik maausu järgimiseks. Esivanemate maailmavaate ja tavade sisuline viljelemine on põliselt yksikisiku, perekonna ja kylakogukonna pärusmaa. Nii soosib koda pärimuslike varrude, pulmade, matuste, kalendritähtpäevade jpms järgimist oma liikmeskonna perekondades.

Tavatähenduses ei olegi maausk usk, sest ta pole Eestisse võõrsilt toodud ning selle tõekspidamisi ja tavasid ei ole kehtestanud ykski asutus. Maausuks nimetatakse põlisrahva vaimset pärandit, mis väljendub pärimuslikult meie keeles ning vaimses ja ainelises elmas (kultuuris).

Kojaga on oodatud liituma Virumaa juurtega inimesed nii Virumaalt kui ka mujalt. Ettevõtmistes osalema on oodatud aga kõik inimesed. Oluline on, et inimene peab au sees põlisrahva loodususulist pärandit ning soovib anda enda panuse selle edasikestmisse.

Viru koja alguseks loetakse 10208. (1995) aastat, kui Viru, Harju, Järva ja Läänemaa maausulised asutasid Härjapea koja. Ametlikult vormistati Viru koda 10223. (2010) aastal. Samal aastal liitus Viru koda ka Maavalla kojaga, mis on maausuliste kodade yleriigiline yhendus.

Lisateavet:
http://www.maavald.ee/koda.html?rubriik=23&id=4075&op=lugu


Kuva: Ebavere mägi on yks Virumaa olulisemaid pyhapaiku