Riiklikuks tähtpäevaks kuulutatud hõimupäeva raames kylastavad porikuu kolmandal nädala Eestit mitmed soome-ugri väikerahvaste esindajad, teatas põlvamaa.ee.

Põlva maakonnas on hõimupäevi tähistatud juba aastaid ning yha kasvav huvi soomeugri rahvaste vastu on muutnud hõimurahvaste kylaskäigu maakonda tõeliseks pidunädalaks. 15.-18. porikuud saab nautida marimaa idaosast Karlõgani kylast pärit udmurdi pärimusryhma „Zardon“ esinemisi.  1975. aastal asutatud ryhma kava põhineb eelkõige kohalike udmurtide pärimusel. Tutvustatakse udmurtide vanu rahvalaule, kombeid ja tantse.

Udmurdi kylalistega saab kohtuda Põlva maakonnas kolmel õhtul. 15. porikuud algusega kell 16 toimub ORAVA koolimajas udmurdi ja võru toitude valmistamise õpituba, millele järgneb kontsertõhtu kohalike kollektiivide, Põlva Seto Seltsi ning ansambliga „Zardon“. Saab õppida nii udmurdi, võru kui ka seto tantse ja laule ning maitsta rahvustoite.

Järgmisel õhtul, 16. porikuud, esinevad kylalised kell 18:00 LOOTVINA kylakeskuses koos Vastse-Kuuste pärimusryhmaga.

Kolmapäeval, 17. porikuud saab soomeugri sõpru kylastada PIKAJÄRVE lossis, kus kell 19 algab piduõhtu kohalike ryhmade ning Põlva Lõõtspilliklubi kaasalöömisel.

Lisaks õhtustele esinemistele astuvad udmurdid yles ka maakonna haridusasutustes: Põlva Mesimummu lasteaias, Rosma koolis, Saverna põhikoolis, Saverna lasteaias ja kylakeskuses ning Kauksi põhikoolis.

Udmurdid on Venemaa arvukaim soome-ugri rahvas, keda ligi 700 000 hinge. Udmurdi Vabariik asub Venemaal Volga föderaalringkonnas ning pealinnas Iževskis (udmurdi Иж või Иж кар) moodustavad põliselanikud ligi 650 000 elanikust vaevalt kolmandiku. Soome-ugri sõbra ja Eesti Päevalehe ajakirjaniku Rein Siku sõnul on sellest hoolimata põlisrahvaste kultuuri pealinna tänavatel esmapilgul väga raske leida.

Esinemised on tasuta. Toiduklubis osalemiseks tuleb end eelnevalt kirja panna helistades tel 5242025 (Kai Laanemaa) või kirjutada See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Allikas: http://www.polvamaa.ee