t_Hoimupaevad.gifPorikuu kolmandal laupäeval – tänavu 20. porikuud – tähistatakse Eestis riikliku tähtpäevana hõimupäeva. Fenno-Ugria Asutuse eestvedamisel peetavate hõimupäevade syndmused toimuvad terve nädala jooksul Tallinnas, Tartus, Viljandis ning mujalgi Eestis.

Hõimupäevade peasyndmusteks on soome-ugri rahvaste elmasid tutvustavad suured esinemised 18.10. kell 19 Tartus Genialistide klubis, 19.10. kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidas ja 20.10. kell 17 Tallinnas Mustpeade majas.

Esinevad Venemaalt kylla tulnud komi, udmurdi, mari ja handi pärimusryhmad ning Soome ja Eesti pärimusmuusikud. Ungari etno-jazzmuusikaryhm Live Act Folk esineb Jazzkaare Sygisjazzi sarjas Kumus 20.10.

Hõimupäeval, 20. porikuud toimub Eesti Rahvusraamatukogus rahvusvaheline konverents, mis on pyhendatud Eesti-Ungari ja Eesti-Soome vaimse koostöö konventsioonide 75. aastapäevale ja keskendub rahvuspoliitilistele kysimustele kahe maailmasõja vahelisel ajal.

Kinos Artis on 15.–19. porikuud soome-ugri filmipäevad, mis on suunatud eelkõige gymnaasiumiastmele. Näidatakse mängufilme, mis puudutavad väikerahvaste rahvustunde, ajalooliste katsumuste ja kultuurimuutustega seonduvat.

Porikuu lõpuni on Eesti Rahvusraamatukogu 6. korruse trepigaleriis avatud Hans Ragnar Mathiseni graafikanäitus „Saami trummid kunstiteostena“ ja Eesti Kunstiakadeemia soome-ugri uurimisreisi näitus „Karjala koolivaheaeg?“.

Soome-ugri ainelisi syndmusi korraldavad porikuus veel Eesti Rahva Muuseum ning mitmed teised asutused ja yhendused. Venemaa soome-ugri rahvaste ryhmad esinevad ka väiksemates rahvamajades ja koolides yle kogu Eesti.

Hõimupäevade syndmuste kava