[text]
Täna on

t_MaesuitsuPillePorila.gifSelle kuu lõpuni on võimalik saata Maavalla hiite kuvavõistlusele fotosid, millel on jäädvustatud hiied, pyhad kivid, puud, allikad ja muud looduslikud pyhapaigad. Lisaks Eesti pyhapaikade ylesvõtetele on oodatud ka mujal maailmas jäädvustatud looduslike pyhapaikade ylesvõted. Võistluse eesmärk on väärtustada ja tutvustada ajalooliste looduslike pyhapaikade kultuuri- ja looduspärandit, jäädvustada nende hetkeseisund ning suunata inimesi pyhapaikasid kylastama ja hoidma.

Võistluse yldarvestuse peaauhind on 500 eurot ning kuni 16-aastaste peaauhind 250 eurot. Lisaks jagatakse välja hulk eriauhindu järgmistes ryhmades: pyha puu, kivi, veekogu, annid, hiie valu, Vana-Võromaa, Virumaa, saared, muinsuskaitse, looduskaitse ning maailma pyhapaigad.

Võistlus kestab kuni 31.10.2012 ning võitjad kuulutatakse välja 24.11.2012 Tartus toimuval Hiie väe tunnustamissyndmusel.

Hiite kuvavõistluse korraldavad Maavalla koda, Hiite Maja SA, Tartu ylikooli looduslike pyhapaikade keskus ning MTÜ Wikimedia Eesti.

Võistlust toetavad Kehrwieder, Maaleht, Loodusesõber, Eesti Loodus, Maakodu, Võro Instituut, Uma Leht, Tihuse hobuturismitalu, Krautmani tervisekool, looduslike pyhapaikade riiklik arengukava, Kultuuriministeerium, Siseministeerium, Keskkonnaamet ning Muinsuskaitseamet.

Rahvusvahelise looduskaitseliidu (IUCN) hinnangul on looduslikud pyhapaigad inimkonna ning ka Eesti vanimad looduskaitsealad. Eesti pyhapaigad on osa soome-ugri kultuuri- ja looduspärandist. Eestis on teada vähemalt 600 suuremat maa-ala hõlmavat hiiepaika, ligikaudu 2000 pyha kivi, puud ja allikat ning 700 ristipuud. Pyhapaikasid leidub kõikides maakondades ja kihelkondades ning paljudes kylades. Valdav osa pyhapaikadest on ohustatud, riikliku kaitse alla kuulub neist mingil määral ligikaudu 15%.

Ajalooliste looduslike pyhapaikade päästmiseks on Kultuuriministeeriumis käivitatud riiklik arengukava, mille esimene osa lõpeb tänavu. Keskkonnaministeeriumis ette valmistatud ning 2012. aasta suvel valitsuses kinnitatud Eesti looduskaitse arengukava aastani 2020 kohaselt on looduslikud pyhapaigad Eesti maastike yheks haruldasemaks ning samas ohustatumaks osaks

Lisateavet

Võistluse eeskiri lisateavet:
http://www.maavald.ee/maausk.html?rubriik=96&id=4668&op=lugu

Võistluse lehekyljel on võimalik yles laadida oma võistlustöid ning tutvuda seni saadetud ylesvõtetega:
http://www.maavald.ee/kuvad/

Kuva: Mäesuitsu hiis Võnnu kihelkonnas. Pille Porila