t_Ungaripaev25.gifKolmapäeval, 14. urbekuud algusega kl 19.00 toimub Tallinna Vanalinna Muusikamajas (Uus tn 16c) Ungari rahvuspyhale pyhendatud Hõimuõhtu.

Kylas on rahvamuusikud ja eluoluuurijad Ungarist. Jutuks on 1848. aasta revolutsioon pärimuses ja rahvataides.

Ungari ajaloo yheks kuulsusrikkamaks syndmuseks on 15. urbekuud 1848 alguse saanud vabadusvõitlus, mida meenutatakse nii rahvalauludes kui ka rahvataides. Ungari õhtu muusika- ja kuvakava vahendusel saame teada, kuidas on rahvusmärgid jäädvustatud rahvapärastel esemetel ning millisena on kujutatud toonaseid rahvuskangelasi. Kõlavad kaunimad revolutsiooniaegsed laulud torupilli, vilespillide ja ungari puupuhkpilli t?rogató saatel ning mõned neist võib ka publik selgeks õppida.

Õhtu kylalisteks on Ungari Etnograafiainstituudi teadur ja rahvalaulik Katalin Szabó ning pillimees ja etnograaf, Ungari Pärandkultuuri Maja tarbetaide kogu juhataja Zolt?n Szabó. Oma uurimistulemusi – Ungari ajaloo peegeldusi pärimuses – on nad muusikaryhma Carmina Danubiana liikmetena tutvustanud pärimusõhtutel, tele- ja raadiosaadetes ning olnud kaastegevad mitmete CD-plaatide väljaandmisel.

15 urbekuud on yks kolmest Ungari rahvuspyhast – 1848.–1849. aasta revolutsiooni ja vabadusvõitluse alguse päev. 15. urbekuud 1848. aastal alustasid ungarlased luuletaja Sandor Pet?fi juhtimisel aktiivset võitlust oma poliitiliste ja rahvuslike õiguste eest. Esmakordselt loeti vaimustunud rahvahulgale ette Pet?fi kuulus "Rahvuslaul", vallutatud trykikojas trykiti ungari rahva 12 demokraatlikku nõudmist.

1848. aasta 15 urbekuud kogunes Rahvusmuuseumi ette meelt avaldama tuhandeid budapestlasi. Kuigi lootusrikkalt alanud syndmused lõppesid 1849. aasta sygisel kibeda lyyasaamisega, on urbekuu 15. päev jäänud ungarlaste jaoks rahu, vabaduse ja yksteisemõistmise rõõmsaks pyhaks.

Õhtu korraldatakse koostöös Ungari Instituudi, Ungari Suursaatkonna, Munk?csy- nimelise Eestimaa Ungarlaste yhenduse ja Eesti Ungari Seltsiga.

Sissepääs tasuta.

Allikas: Fenno-Ugria