[text]
Täna on

Loodusesõber
Ahto Kaasik

t_Ohvriallikas_Helme.gif2009. aasta Maavalla hiite kuvavõistlusel võitis noorte peaauhinna Toomas Koitmäe ylesvõte Helme pyhast lättest, mille ääres tänavune Roheliste Rattaretk teeb teisel päeval ka peatuse. Toomas kirjutas oma ylesvõtte selgituseks: „Ohvriallikas ehk Arstiallikas on linnuse all orus. Noored neiud ohverdanud seal oma ilu säilitamiseks helmeid. Sellest toimingust saanudki maakoht endale nime. Allika vesi olnud „rohi seitsme tõve vastu”.

Mulgi, tartu, võro ja seto maakeeles öeldakse maapõuest imbuva või voolava veesilma kohta läte, mujal allikas. Esivanemad on pidanud pyhaks nii tuld kui ka vett ning keelanud sinna mustust visata ning nende juures vanduda ja halvasti käituda. Seeläbi on pyhad ja puutumatud kõik meie tuhanded allikad. Mis teeb siis osad neist eriliselt pyhaks?

Maavallas on teada ligikaudu 500 ajaloolist pyha allikat. Nende juures puistatakse sydant, antakse vandeid, lauldakse, saadakse abielule õnnistust, pannakse lapsele nime ja tuuakse surijale viimast vett. Neil on sageli eriline vägi ravida silma-, naha-, liigese-, naiste- jpm haigusi. Ilmaallikad ennustavad ilma. Mõnikord saavad aga inimesed ka ise allika abil ilma muuta. Näiteks Laiuse Siniallikas on selline. Saula Siniallika vesi muutvat inimese nooremaks, kuid see võib ka öelda, kes on tulevane elukaaslane. Neiud on allika kohale kummardudes loetlenud noormeeste nimesid ning õige nime juures on tõusnud põhjast mullide pahvak. Päris sageli on allikaid hiiteski.

Pea meeles, et allika kohale kummadades vaatad peeglisse, kuhu on vaadanud ka esivanemad. Hoia seal rahu ja puhtust. Võta vett yksnes puhta nõuga ning jäta anniks vette hõbevalget, kaldamulda mynt või lähemale puuoksale lõngajupp või käsitsi punutud pael.

Hiite kuvavõistlusele oodatakse ka tänavu ylesvõtteid ajaloolistest looduslikest pyhapaikadest. Osale sinagi. Lähemalt saad lugeda võrgukyljelt: http://www.maavald.ee/kuvad/


Loodusesõber