[text]
Täna on

Pomoori liikumise eestvedaja Ivan Mossejev mõisteti Arhangelski kohtus syydi inimväärikuse alandamises rahvuslikul pinnal, eelnevalt syydistati teda aga koguni riigireetmises Norra kasuks.

Kuigi esialgu ähvardas meest 12–20 aasta pikkune vabadusekaotus, määras kohus Mossejevile vaid saja tuhande rubla suuruse rahatrahvi.

Mullu pärnakuus Mossejevi vastu algatatud kriminaalasjas seisis, et Mossejev taotles välismaiste jõudude abiga pomooride tunnistamist Põhjala väikesearvuliseks põlisrahvaks ja nende asuala võtmist rahvusvahelise õiguse asjaks, mis võib rikkuda Venemaa terviklikkust.

Rahvustevahelise vaenu õhutamiseks pidas FSB yhes võrguväravas ilmunud Mossejevi lugu, millele keegi kirjutas arvamuse, et kaks tuhat pomoori on vähemalt inimesed, miljon kakssada tuhat Arhangelski oblastis elavat venelast aga kariloomad.

Kohus leidis, et arvamus oli pärit Mossejevi enda arvutist ega võtnud kuulda advokaatide väiteid, et kariloomad ei käinud arvamuses venelaste kohta.

Mossejev on Arhangelski rahvuste kogu asutajaliige ja pomoori liikumise esindaja. Ta peab pomoore peamiselt soome-ugri rahvaks, kuigi yldjuhul arvatakse, et pomoorid on keskajal Valge mere ymbruse asustanud vanade venelaste järeltulijad, kes on segunenud karjalaste, saamide ja komidega.

Riigireetmise syydistuse aluseks oli see, et Mossejev tegi tihedat koostööd Põhja-Norras asuva Vardø linnaga, soovides taastada piirkonna tavapärast kaubavahetust, mis katkes nõukogude võimu tekkel.

Ajalooliste ja elmaliste sidemete arendamine osutus aga ohtlikuks, kui Venemaa Riigiduuma võttis mullu kooljakuus vastu uue riigireetmise seaduse, mis võimaldab karistada sisuliselt igasuguse koostöö eest välisriikidega isegi rahvusvahelisi yhendusi.

Allikas: Fenno-Ugria