t_Vadja.gifTartu ylikooli läänemeresoome keelte dotsent Heinike Heinsoo õpetab pärnakuus Leningradi oblastis kõigile huvilistele suvekursustel vadja keelt.

Facebooki-lehel Vad`d`a tšeeli. Vatjaa sana päivässä on väljas kuulutus, et 26.–30.06. korraldatakse Vadjamaal Luutsa (Luuditsa) kylas vadja keele kursus, kuhu oodatakse õppureid ka Eestist ja Soomest.

Õpetajaks on Tartu ylikooli dotsent Heinike Heinsoo. Kursus maksab 350 eurot ja sisaldab õpetust, majutust, hommikusööki ja lõunat. Reisikulud hinna sisse ei kuulu. Eestist pääseb Luutsasse nii, et kõigepealt tuleb sõita Kingisseppa ja sealt kohaliku bussiga edasi.

Reisikorralduse osas lepitakse kokku siis, kui ryhm on kokku pandud. Osalemiseks kirja panna ja lisateavet kysida saab aadressil: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Eesti keeleteadlane on õpetanud vadjalaste aladel vadja keelt ka mitmel eelneval aastal. Õppuriteks on aga seni olnud peamiselt kohalikud. Pidevalt käijaid on olnud kymne ringis, nende seas nii vene lapsi kui ka vanaemasid, kes vadja keelt oskavad.

Heinsoo ytles mullu Finugorile, et vadja keele õpetamisega on kaasnenud mitu muret. Peamine mure on seotud kirjakeele puudumisega, seetõttu on tulnud kirjalikud õppetykid kohandada ladina tähestikule. Teiseks mureks on murded, sest isegi naaberkylades räägivad inimesed erinevalt. Ka pole olemas vadja-vene ja vene-vadja sõnaraamatuid.

Heinsoo proovis mullu õpetada vadja keelt läbi mängude ja ristsõnade lahendamise. Temaga kaasas olnud pärimuseuurijad aga õpetasid rahvale ka vadja laule ja tantse.

Allikas: Fenno-Ugria