[text]
Täna on

t_udmurdiDVD.gifEesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9, Tartu) esitletakse 20. radokuud kell 17 DVD-d, millesse on koondatud udmurtide eluolu tutvustavad filmid. Kogumik ilmub sarjas "Eesti etnograafiline film".

ERM alustas Eesti etnograafiline filmi sarja väljaandmist 2011. aastal, et muuta eesti teadlaste varem valmistatud filmid kättesaadavaks ka laiemale huviliste ringile. Sarja esimese osana ilmus plaat "Kaks filmi eesti etnograafiast. Aleksei Peterson 80".

Sarja äsja valminud teine osa keskendub udmurdi elmale. Kahele plaadile on koondatud ERMi ja Udmurdi vabariigi rahvusmuuseumi koostöös valminud filmid "Lõunaudmurdid 20. sajandi alguses" (1983), "Lõunaudmurtide religioosne kombestik 20. sajandi alguses" (1983) ning "Põhjaudmurdid 20. sajandi alguses" (1995). Filmid on valmistanud Serafima Lebedeva ja Aleksei Peterson ning kaameramees Aado Lintrop. Tegemist on omal ajal 35 mm filmilindile jäädvustatud ja 2010. aastal Eesti Rahvusringhäälingus digitaliseeritud ja taastatud filmidega. Filmid on vene keeles, lisatud on tõlkekiri eesti, udmurdi ja inglise keeles.

Filmid on yldharivad ylevaated udmurdi rahvaelmast, milles on pyytud esitada 20. sajandi alguse olustikku ja näidata igapäevaelust juba kaduma hakanud tavasid ja töövõtteid (jaht ja kalapyyk, põllutöö ja mesindus, usutavad jne). Kõigi kolme filmi peategelasteks on tavalised udmurdi kylainimesed ning filmis toimunu on "näitlejate" jaoks osa nende igapäevaelust või mälestustest: nad esitavad kaamera ees oma teadmisi ja tööoskusi ning filmivõtete ajastu argiseid ja pyhi toiminguid.

Plaadid valmisid Eesti Rahva Muuseumi ja Venemaa Teaduste Akadeemia Uurali osakonna udmurdi ajaloo, keele ja kirjanduse instituudi koostöös ning Eesti Vabariigi hõimurahvaste programmi ja Eesti Kultuurkapitali toetusel.


Allikas: ERM