[text]
Täna on

t_DSC_0902.gifEelmise laupäeva (27.06.) õhtul toimus Taevaskojas maalihe, mis mattis kinni Emalätte koopa. Teadaolevalt ja imekombel ei saanud varingus keegi viga. Koos suure hulga pinnasega alla vajunud vanad puud murdsid katki yle allikaoja mineva silla piirde ning tõkestasid tee Väikse Taevaskoja kaljule tõusvale trepile. Juba järgmisel päeval hakkas porine allikavesi taas vaikselt nirisema ning esmaspäevaks oli allikas taastunud oma vooluhulga ja puhtuse. Jäädavalt on kadunud vaid tuttav ja ainukordne Emalätte koobas.

Esmaspäeval tutvusid allika juures olukorraga yhiselt Maavalla koja, Hiite Maja sihtasutuse, Keskkonnaameti ja RMK esindjad. Allika kohal kõrguvas kaldas avastati senisest varingust veelgi ulatusliku pragu ning olukord hinnati inimesele ohtlikuks. Lähipäevadel või -aastatel võib Emalätte ymbrus mattuda uue maalihke alla. Seetõttu otsustati allika juurest Väikse Taevaskoja kaljule tõusev rada sulgeda ning manitseda allika kylastajaid erilisele ettevaatusele. Allikale vajunud pinnast ja puid lähemal ajal ei puututa, et mitte kutsuda esile uut varingut. Tykeldatakse ning tassitakse käsitsi välja vaid jõkke kukkunud puud.

Tõdeti, et senisest märksa enam on vaja inimestele tutvustada pyhapaigas kehtivaid reegleid ja häid tavasid.

Kuigi koopad varisevad ka ilma inimese sekkumiseta, on seekordse varingu põhjuseks ilmselt siiski inimene. Nõukogude ajal allika kõrvale ehitatud trepist astub igal aastal yles-alla kymneid tuhandeid jalapaare. Igapäevase trampimise mõju suurenes oluliselt uue metallosadega trepi ehitamisel. Eelmisel hilissygisel uuendati Taevaskoja turismirajatisi ning suurema kylastajate hulga jaoks ehitati Emalätte koopa kõrvale uus trepp. Selle tugipostide augud syvistati mootorpuuriga ning postid valati betooni.

Ametlikult on teatatud, et maalihke kutsus esile tugev vihmasadu ning varasem äikesetorm. Koopa ulatuslikum varing algas siiski juba kevadel kui hiljuti ehitatud trepi kõrvalt varises alla koopaava serv.

Emalätte koobas asus Väikeses Taevaskojas Ahja jõe ürgoru maastikukaitsealal. Koobas oli suudme osa üle kahe meetri kõrge ja 8 meetrit lai. 14 meetri pikkune koobas kitsenes ahtaks uruks, kust voolas välja Emaläte.

Emaläte on pyha allikas, mille vesi tervendab silma- ja muid haigusi. Allika juures käiakse abielule õnnistust saamas ning lastele nimesid andmas. Taevaskoda on Maavalla yks vägevamaid looduslikke pyhapaiku.

Emalätte kylastajad peaksid olema võimaliku maalihke tõttu väga ettevaatlikud. Kindlasti ei tohi ronida trepile ega allika kohale mäenõlvale.

Ylesvõtteid varingust