[text]
Täna on

t_Annemxe.gifEsmaspäeval, 15.04. algusega kell 18 toimub Tartumaal Melliste raamatukogus teabeõhtu, kus kõneldakse Võnnu kihelkonna kohapärimusest ning tutvustatakse kavas olevaid uuringuid. Kõnelema tulevad pärimuspaikade uurijad Reeli Reinaus ja Ahto Kaasik Tartu Ülikooli looduslike pyhapaikade keskusest.

Kuulama ja vestlema on oodatud kõik, keda kodukandi looduse kohta käivad muistsed lood huvitavad ning kindlasti ka need, kes neid lugusid teavad.

Eeloleval suvel ja sygisel on ajaloolises Võnnu kihelkonnas liikumas pärimuspaikade uurijad ja yliõpilased Tartu Ülikoolist ja Eesti Maaülikoolist. Käimas on ylevaatus, mille eesmärk on koguda lisaandmeid kohapärimusega paikadest ning kanda need kaardile.

Enam kui sajandi jooksul on arhiividesse talletatud väga palju teavet muistsete hiite, ohvrikivide, kalmete, lahingupaikade, eksitavate paikade jms kohta. Vanu lugusid leidub pea iga suurema kivi, kõrgendiku, metsatuka, veekogu jm looduspaiga kohta. Võnnu kihelkonnas on kaasaega jõudnud ka muistsete matusekommetega seotud ristipuude tava. Need on meie esivanemate, kodukoha ja kodumaa lood. Paraku pole ajapikku talletatud pärimustest seni kaardi ja kindlate looduspaikadega seotud kaugeltki mitte kõik pärimused.

Eeloleva uuringu eesmärk on selgitada kohalike elanike abil välja võimalikult paljud paigad, millest need pärimused kõnelevad. Pärimustes mainitud vähetuntud kohanimesid ja inimesi teavad sageli vaid põliselanikud. Samuti loodavad uurijad põliselanikelt kuulda ka pärimusi, mida seni veel talletatud pole.

Esmaspäeval toimuv teabeõhtu ning kavas olevad uuringud toimuvad Kultuuripärandi aasta raames.

Lähem teave: Aasa Sulg, Melliste raamatukogu juhataja, tel 7411594, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Kuva: Pyha kask Mäletjärve Annemäel