[text]
Täna on

3. põimukuud toimunud kuningriigipäev Luhamaal Määsi mäel oli kahekymnes ja seega juubelisyndmus. Sellega olid korraldajad arvestanud ja mitmed tseremooniad nägid välja pidulikud ja olid tavapärasest veidi teistmoodi lahendatud. Meeldejääv oli uue ylembsootska ametisse nimetamine, millest võtsid osa kõik seni valitsenud sootskad, teatas Misso vald.

Setode poolt yles seatud kahest kandidaadist – Jane Priks ja Aarne Leima – sai rahva tahtel ka sel aastal ylembsootskaks Aarne Leima.

Muidugi toimusid ka traditsioonilised võistlused, selgitamaks välja kuningriigi parimaid meistreid. Ja nii saigi sel aastal hindamiskogu otsusel Seto Kuningriigi sõnoliseks Marika Keerpalu, parimad kuningriigi pillimehed on Toomas Valk (lõõtsamängija), Laura Kruusamäe (viiulimängija), Eliise Oss (kandelmängija). Naiste karguse kargajaks valiti Kati Liiv ja meeste kasatskis oli parim Jalmar Vabarna. Kuningriigi parim näputöö tegija on Külli Jacobson, tema sai ka rahva lemmiku tiitli. Vägevas vägimehe võistluses selgus Seto Kuningriigi vägimees, kelleks osutus Reimo Kesa. Rahvas sai valida veel veel, nii valiti kylastajate poolt välja parim sõirameister – Elli Lepasild, piirakumeister – Sirje Kruusamäe, leivameister – Kristi Kulla, veinimeister – Nikolai Kosemäe, hansameister – Piret Ots ja õllemeister – Toomas Tuvi.

Meistrite väljaselgitamise järel toimus uue ylembsootska auks paraad, kus oli osalemas mitmeid pataljone, kes yhel või teisel moel on valmis kaitsma sootskat ja Setomaad. Võib öelda, et paraad kujunes päeva yheks tippsyndmuseks. Väga menukaks osutus päeva lõpetanud ansambli Zetod esinemine.

Kuningriigipäeva toetas ka setode jumal Peko, andes kuningriigi jaoks kuldse ilma. Määsi mägi säras ja võttis setosid ja seto sõpru aupaklikult vastu. XX Seto Kuningriik õnnestus, tuues kokku setod, et koos laulda, tantsida ja pillimängu kuulata.

Järgmine kuningriigipäev toimub 2014. a. Mikitamäel.

Allikas: setomaa.ee Vaata lisaks

ERR. Luhamaal kuulutati välja 20. Seto Kuningriik

Maaleht. FOTOD ja VIDEO: Luhamaal kuulutati välja 20. Seto Kuningriik

Võrumaa Teataja. Aegade suurim Seto kuningriigi päev

Setomaa.ee. XX Seto Kunigriigih Luhamaal käve tuhandit inemisi

Kristiina Sokku kuvad