[text]
Täna on

t_JoulutahtPaides.gifMaavalla koda yhineb Eesti Metsaseltsi yleskutsega hoiduda plastkuuskede ostmisest ning säästa sellega loodust. Õige jõulurõõmu saab tuua vaid päris kuusk ja kõige parem on see tuua kodulähedasest metsast.

Kuigi jõulupuu on maarahva tavandis alles väga uus nähtus, toob see sarnaselt suvistekaskedega kodudesse rõõmu, elujõudu ja õnnistust. Kõike seda saab pakkuda yksnes kodumaine lõhnav kuusepuu.

Kõige parem on tuua jõulupuu enne toomapäeva. Maarahva jõulud algavad 21.12. ning sealt pyhade lõpuni ei soovitata  metsast puid ja oksi raiuda.

Jõulupuu kõrval tuleks aga meeles pidada, et päris jõulud on tulnud ajast aega tuppa koos jõuluõlgedega. Kutsume yles talunikke ja kaupmehi pakkuma eesti rahvale jõuludeks käsitsi lõigatud vilja vihke ja kubusid, et see iidne tava saaks kesta edasi.

Looduse säästmiseks ja samuti oma vaimujõu hoidmiseks ei maksa lasta end pyhade eel kaasa haarata ostuhullusest. Kõige hinnalisem kingitus lähedastele ja sõpradele on neile pyhendatud aeg, tähelepanu ja sydamesoojus. Muude kingituste puhul eelistage neid, mis on valmistatud Eestis loodussõbralikul viisil. Samuti tuleks jõulukaunistuste valimisel või valmistamisel lähtuda keskkonnasõbralikkusest. Esivanemate kombel õlgedest, kõrtest, pilliroost, lõngast jms valmistatud jõulukroonid, -tähed, -hällid, -pärjad toovad hubasemad pyhad nii teile kui maailmale.

Jõulud on põline aastavahetuse pyha, mil lõpeb yks ja algab teine päikeseaasta. Nii on jõululaupäev 24.12. vana-aasta õhtu ning uusaastal 25.12. teeb päike pool aastat kestnud pimenemise järel esimest korda kukesammu võrra pikema kaare.

Maavalla kalendris algab jõulukuu 25. päeval 10227. aastasõõr.


Lisateavet

Jõulukuusk too kodu lähedalt!
http://www.metsaselts.ee/joulukuusk-too-kodulahedasest-metsast

Jõulutavadest
http://www.maavald.ee/maausk.html?rubriik=61&id=448&op=lugu

Maavalla kalender
http://www.maavald.ee/uudised.html?rubriik=&id=5013&op=lugu

Kuva: puhkaeestis.ee