[text]
Täna on

t_Hiite_lummus_plakat_1.gifTäna õhtul kell 18 esilinastub Tallinnas kinos Artis Rein Marana film Hiite lummus. Filmi võib Artises näha ka eelolevatel päevadel.

Äsja valminud linateos tutvustab meie vanimaid looduskaitsealasid ning nende seotust vaimse kultuuripärandiga. Vaatluse all on Eesti eri paigus asuvad pyhapaigad ning seal järgitavad elavad tavad ja uskumused.

Tartus toimub Hiite lummuse ja koos sellega valminud filmi Looduslikud pühapaigad Eestis esilinastus teisipäeval, 26.03. kl 18 kinos Cinamon. Filmidest kõneleb Rein Maran. See on ainus kord, kui esilinastusel näeb mõlemat filmi koos.

Hiite lummust näidati eile õhtul ka Tartus Maailmafilmi avamisel.

Rein Marana sõnul on Hiite lummus dokument, mis jäädvustab hiite praeguse seisundi kogu mitmekesisuses. Kaamera vahendusel jõuab vaataja soosaarte ja laante vaikuses asuvate puutumatute hiiteni, kus võib kohata isegi lendoravat. Paraku näeme ka just praegu toimuvat hiite hävitamist. Haruldases Maardu sanglepa-hiiemetsas laiub värske raielank ning masin veab köndistatud hiiepuid. Mitmel pool ongi hiitest ja põlistest kaitsealadest järgi jäänud vaid kivi, allikas või yksnes maapind.

Oma suhetest pyhapaikadega kõnelevad kohalikud elanikud. Tammealuse hiies on jäädvustatud suvsitepyhale kogunenud rahvas, Taevaskoja Emalättel lapsele nime andvad varrulised ning Setomaal Miikses rahvas end pyha kivi ja oja juures tervendamas ja ohverdamas.

Uurijana mõtestab pyhapaiku ajaloolase Heiki Valgu lõpusõna.

Filmi muusika kirjutas helilooja Pärt Uusberg. Rohkesti kõlab hiite lummaga hästi kokku kõlavat regilaulu

Koos Hiite lummusega valmis film Looduslikud pyhapaigad Eestis. Rein Marana sõnul annab see film eelkõige läbilõike pyhapaikadega tegelevate inimeste seisukohtadest. Filmis kõneleb Riigikogu looduslike pyhapaikade toetusryhma esimees Tõnis Lukas, professor Rein Einasto, professor Jaanus Paal, pärimuseuurija Mall Hiiemäe jpt. Film selgitab ja täpsustab paljuski seda, mida Hiite lummuses näha võib.

Filmidest on valmistatud paaris-DVD, millele on lisatud tõlkekirjad inglise, vene, saksa, prantsuse ja hispaania keeles. Lisatud on ka näidatud pyhapaikade lyhitutvustused.

Filmid valmistas Gaviafilm OÜ. Toetasid Eesti Filmi sihtasutus, Eesti Kultuurkapital, Hiite Maja sihtasutus, looduslike pyhapaikade arengukava ning Kesk-Läänemere programmi projekt Cult Identity.

Hiite lummust tutvustav filmilõik

Hiite lummusest kino artise lehel