Kui hästi me tunneme tegelikult oma koduymbrust või tuttavaid paiku? Maastikul on lõputult palju olekuid, mille muudavad nähtavaks erinevad aasta- ja kellaajad ning erinevad ilmaolud. Päikesetõus- ja loojang, päeva iga tund, vihm, lumi, udu, kaste, härmatis, erinevad pilved ja palju muudki toob esile paiga erinevaid ilmeid, kirjutas Ahto Kaasik ajakirjas Loodusesõber.
Inimesena on meil oma käitumismustrid ja mõttelõngad, mis määravad selle pisku, mida aegruumist näeme. Sattudes täiskuuvalguses tuttavasse paika, võime seal leida asju, seoseid ja tundeid, mida seni pole märganud. Teadmamees Vigala Sass soovitas kunagi kylastada oma hiiepaika just täiskuuvalgel, et sellest rohkem teada saada.
Kalmer Lehepuu saatis eelmisel aastal Hiite kuvavõistlusele ylesvõtted Võrumaal Urvaste valla Urvaste kylas asuvast Tamme-Lauri tammest. See on yks neid pyhapaiku, mida tunneb vist iga eestlane. Kui ka rännutee pole seni viinud tammevanani, siis Eesti kymnekroonisel rahatähel on teda ometigi näinud igayks. Kalmer Lehepuu on aga jäädvustanud tamme vähetuntud oleku. Iidne pyhapuu ja seda ymbritsev lumeväli kymbleb lummavas täiskuuvalguses.
Kuvaja kirjutab:
„Pilt on tehtud öösel, kuuvalguses. Olime ainult mina ja Tamme-Lauri tamm. Tamm on minust kordades suurem ja natuke vanem :D aga meil oli tore. Ainult kuu ei tahtnud koostööd teha, paistis ainult yhelt poolt ja enamus ajast mulle silma. Eks tal olid omad põhjused. Vahest tekib kysimus: kui see puu oskaks rääkida...“
Jah, mida võiks see 1300. aastate alguses kasvama hakanud puu ja tuhanded teised pyhapaigad meile kõnelda? Need paigad on Eesti vanimad kaitsealad, kus meie rahvas on hoidnud maastiku mitmekesisust ning elurikkust mäletamata aegadest peale. Neis paikades kätkeb aga ka eriline vägi, mis aupaklikul lähenemisel aitab inimestel terveneda, elujõudu koguda ning hingerahu leida.
Hiite kuvavõistlusele on ka tänavu oodatud hiite, pyhade puude, kivide, allikate ja muude looduslike pyhapaikade ylesvõtted. Pyhapaikade ainu- ja eriomased omadused ilmutavad end avatud ja puhtale meelele. Selle nägemiseks ja jäädvustamiseks tasub varuda aega ja kannatust. Mõnigi paik avab end raashaaval paljude kylastuste käigus. Ärge siis unustage ka täiskuud. Radokuus on täiskuu vabariigi aastapäeva paiku ning urbekuus urbepäeva ja munapyha vahel.
Kalmer Lehepuu ülesvõtteid ning teisi hiite kuvavõistlusele saadetud pilte saab vaadata Maavalla koja võrgulehel:
http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=algus&kuvad=12
Kuvad:
Tamme-Lauri tamm, Kalmer Lehepuu
Lugu ilmus radokuises Loodusesõbras