t_Jurivella.gif13.–14. urbekuud toimub Tartus Juri Vella mälestusele pyhendatud ettekandekoosolek.

Tartusse kogunevad Juri Vella sõbrad (kirjanikud, etnoloogid, filmitegijad, poliitikud) Eestist, Venemaalt, Soomest, Ungarist, Prantsusmaalt, Saksamaalt ja Ameerika yhendriikidest, et mõtiskleda Juri Vella vaimse pärandi yle.

15. urbekuud jätkub mälestussyndmus Juri Vellale pyhendatud filmikavaga, mis on yhtlasi Maailmafilmi avasyndmus.

Juri Vella oli metsaneenetsi kirjanik, põlisrahvaste õiguste eest võitleja ja põhjapõdrakasvataja. Peamiselt tegutses Vella oma esivanemate maal Agani jõe piirkonnas, mis asub Venemaal Handi-Mansi autonoomses ringkonnas. Kuid tema mõju kirjaniku ja yhiskonnategelasena ulatub palju kaugemale: Juri Vella oli visionäär, kelle loodud kirjandusteosed ning tegevus põlisrahavaste õiguste kaitsmisel läks korda paljudele inimestele maailma eri paigus. Juri Vella suri 12. sygiskuud 2013. aastal.

Mälestussyndmus toimub inglise ja vene keeles.

Syndmuse korraldavad Tartu Ülikooli etnoloogia osakond, Eesti Rahva Muuseum ja Maailmafilm.

Lisateavet: Eva Toulouze, telefonil 516 6463 või e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

KAVA

13. urbekuud
Tartu Ülikooli Muuseumi valges saalis (Lossi 25)

9.30 Kylaliste vastuvõtt
10.00 Avamine
10.10 Eva Toulouze (Tartu-Pariis): Mälestus sõbrale (inglise keeles)
10.40 Art Leete (Tartu)
11.10 Tatjana Gogoleva (Hantõ-Mansiisk)
11.40 Nadežda Aleksejevna (Hantõ-Mansiisk)
12.10 Andrew Wiget, Olga Balalajeva (Moskva): „Kus on karu tagasitooja?“
12.15 Kaur Mägi (Tartu)
12.20 Juri Vella, N. Scott Momadey: Mõtisklusi pärast karupeiesid, mitmekeelne lugemine (inglise, vene ja neenetsi keeles)
13.15 Vaheaeg
Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9)
15.00 Natalja Novikova (Moskva)
15.30 Juri Menšov (Moskva)
16.00 Anne Bouin (Prantsusmaa): „Yhe kaselehe hämmastav teekond Prantsusmaalt Siberisse“
16.30 Stefan Dudeck (Rovaniemi): „Kas Sa otsid teravaid elamusi?“ Mida ma õppisin Juri Vellalt õppimisest (vene keeles)
17.00 Florian Stammler (Rovaniemi)
17.30 Dominique Samson (Pariis)

14. urbekuud
Eesti Rahva Muuseumi näitusemajas (J. Kuperjanovi 9)

9.30 Janos Pusztay (Szombathely): „Valged karjed“, Juri Vella luule ungari keeles (vene keeles)
10.00 Karina Lukin (Helsingi): „Ekslik. Vaba. Mõtted sellest Vellast, keda ma tunnen“
10.30 Ines Baumgartl (Saksamaa)
11.00 Daniel Allen (Tartu)
11.30 Arvo Valton (Tallinn)
12.00 Olga Kornienko (Sankt-Peterburg)
12.30 Liivo Niglas (Tartu)

Vaheaeg

Võimalus kylastada ERMi pysinäitust „Eesti. Maa, rahvas, kultuur“ ja vahetuvaid näitusi 2. korrusel.

16.00 Läkituste lugemine
16.30 Ymarlaud

Syndmus toimub inglise ja vene keeles.

15. urbekuud Juri Vellale pyhendatud filmikava, mis on yhtlasi Maailmafilmi avasyndmus.