[text]
Täna on

t_KuldnokkArneAder.gifHomme, 25.03 on põline naistepäev – marjapunapäev (paastumaarjapäev). Kevade alguse, naiseliku loova väe tärkamise pyha, mis on juba aastasadu olnud yks aasta tähtsaim naiste pyha. Kuigi paljud selle päeva tavad on suunatud naistele, saavad selle päeva väest kasu ka kõik teised.

Mida saad sina teha, et marjapunapäeva abil endale õnnerikas ja tervisest pakatav kevad ning suvi luua ning kindlustada hea vilja- ja kapsasaak?

1. Ärka vara. Tõuse ning ärata pereliikmed enne päikesetõusu ning peske voolava veega silmi. Juuksed jäta kammimata, et mutukad köögivilja kallale ei läheks. Varased ärkajad on tragid kogu kevade ja suve. Silmapesu toob ilu, hea nägemise ja aitab vältida päikesepõletust.

2. Vaata päikest. Vaadake perega päikesetõusu (tõuseb kella 6 paiku). Siis on kogu aasta pakatav tervis.

3. Võta linnupetet. Tänasest enam õue tyhja kõhuga tormata ei tohi. Muidu võid kaotada oma vedamise ja tervise kevade esimestele häältele.

4. Kanna heledat. Naised kandku heledaid riideid, tööd marjapunapäeval teha ei tohi, eriti kehtib see pesupesemise ja nõeltega käsitööde kohta. Heledad rõivad loovad naistepyhaks piduliku tunde ning aitavad kapsastel suurteks ja valgeteks kasvada.

5. Joo punast. Jooge punast jooki ehk marjapuna. Marjapuna joomine on yks olulisemaid toiminguid sel päeval, millega tagada omale suurepärane tervis ning ilu kogu tulevaks aastaks.

6. Söö ylepannikooki. Suurte pannkookide kypsetamine aitab kaasa heale kapsasaagile, mida laiemad koogid, seda pirakamad kapsad saavad suvel kasvama!

7. Katsu musta pulli mune ja too laastud tuppa. Need kaks toimingut tagavad sulle hea leiuõnne kogu aastaks. Leiuõnne läheb elus ikka vaja, et oleks näiteks hea nina sooduspakkumistele. Esivanematele oli leiuõnn pigem oluline linnupesade leidmiseks, et kevadist kasinat toidulauda rikastada.

8. Hoia puid! Marjapunapäeval on mets ja puud pyhad ja ei ole lubatud murda oksagi.

9. Mine kõrtsi! Abielunaised jätavad marjapunapäeval mehed lastega koju toimetama ja lähevad omakeskis kõrtsi marjapuna jooma. Hoidku neid mehi, kes sel õhtul naistele kõrtsis ette jäävad – neile lykatakse tanu pähe ja tõstetakse naistekarjaga yles. Ja siis on mehe ylesandeks naistele marjapuna välja teha!

10. Jälgi ilma – marjapunapäeval räägib ilm, millist kevadet ja suve on meil oodata.

Loe lähemalt: www.folklore.ee/berta, www.maavald.ee

Kuva: Arne Ader


Liisa Kaasik