[text]
Täna on

t_saunKylauudis.gifSuur saunapäev toob Eesti Vabaõhumuuseumisse kokku suitsusauna austajad.

Kevadpyhal, 1. lehekuud ootab Eesti Vabaõhumuuseum põneva kavaga saunapäevale, kus saab tutvuda erinevate Eesti paikade ja ajastute saunakommetega. Kevadlaadalt saab osta kodumaist talukaupa ja ehedat käsitööd.

„Saunaskäimise tava on Eestis vägagi elujõuline, kuid pealetungivate moodsate saunade kõrval võiksime rohkem tähelepanu pöörata vanemale saunakultuurile, eriti suitsusaunadele, mis on oluliseks osaks meie vaimsest kultuuripärandist. Võrumaa suitsusaunade koostöökogu on teinud palju tööd, et suitsusauna traditsioon jõuaks UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse laulu- ja tantsupeo, Kihnu kultuuri ja Seto leelo kõrvale. Nimekirja pääsemine on oluline ainulaadse saunakultuuri säilimiseks ja levitamiseks. Saunapäeval saabki eheda Eesti saunakultuuriga lähemat tutvust teha,“ rääkis syndmuse eestvedaja Vivian Siirman.

Kevadlaat ja suur saunapäev toimub Eesti Vabaõhumuuseumis 1.05. kell 10-16. Muuseumi taludes tutvustatakse saunaskäimisega seotud tegevusi seebikeetmisest ja õlletegemisest saunas lihasuitsutamiseni. Huvilised saavad õppida ja uudistada suitsusaunade kytmist kolme erineva sauna juures, lisaks köetakse Läänemaa kombe kohaselt vihtlemiseks ka suurt reheahju. Toimuvad õpitoad ja vestlusringid sauna raviomaduste, saunakommete ja vaimse elmapärandi teemadel. Vaadata saab Võro Seltsi koostatud näitust Võrumaa suitsusaunadest.

Kolu kõrts pakub maitsvaid kevadisi roogasid, kõrtsi ees esineb pilliklubi Söepõletajad. Muuseumi peatee ääres on avatud kevadlaat, kus kaubavalikuks saunatarbed, kodumaine toit ja käsitöö.


Syndmust aitavad korraldada viia Võro Selts, Võrumaa suitsusaunade koostöökogu, Rahvakultuuri Keskus, Krautmani Massaaži- ja Terviseakadeemia, C. R. Jakobsoni Talumuuseum.


Kava ja piletiteave: http://evm.ee/est/sundmused/uritused.p/kevadlaat-ja-suur-saunapaev/216.

Suurele saunapäevale saab sõita otse Tallinna kesklinnast, tasuta bussid väljuvad Sokos Hotel Viru eest kell 10.30, 11.30, 12.30 ja 13.30, tagasi linna muuseumi peavärava juurest kell 13.00, 14.00, 15.00 ja 16.00, soovijatele peatus Kristiine Keskuse juures.

1.05. sõidab vabaõhumuuseumisse ka Rocca al Mare keskuse tasuta kliendibuss, mis alustab sõitu sadamast. Täpsem teave on kirjas keskuse kodulehekyljel www.roccaalmare.ee.