t_Marisangaripaev27.gifTäna-homme tähistatakse Tartus ja Tallinnas Mari sangari päeva. Kavas:

TARTUS

Teisipäeval, 29. mahlakuud kell 20.00 Tartu Kirjanduse Maja saalis (Vanemuise 19).

Kavas:

· Jeremy Bradley: mari keele projektist ja mari-inglise sõnaraamatu loomisest Viini ylikoolis

· Tartu ylikooli yliõpilaste Svetlana Akeldina ja Tatjana Albahtina ettekanne mari rahvariietest

MTÜ Tartu Marilaste Liidu ansambli Mari Kumõl tervitus

Tatarstani maride pärimusryhma Kna Vel esinemine

· mari tantsud ja laulud; karmoškad, trummid, torupill ja flööt
· mari tantsutuba

Avatud on marilanna Žanna Tohti maalinäitus.

Korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus, MTÜ Tartu Marilaste Liit

TALLINNAS

Kolmapäeval, 30 mahlakuud kell 17.00 Tallinna ylikooli Astra maja saalis A046 (Narva mnt 29).

Kes olid mari sangarid ja vyrstid ning milliseks kujunes nende vabadusvõitlus 15. ja 16. sajandil?

Kylas on Tatarstani marid – tugevaima rahvusteadvusega soome-ugri rahvas Venemaal.

EsineB pärimusryhm Kna Vel:

· mari laulud ja tantsud

· karmoškad, trummid, torupill ja flööt

Kaastegev: Tallinna Marilaste Seltsi ryhm

Kell 20.00 Mari tantsuklubi Kloostri Aidas (Vene tn 14)

Korraldajad: MTÜ Fenno-Ugria Asutus, MTÜ Tallinna Marilaste Selts ja Tallinna ylikooli maastiku ja kultuuri keskus ning eesti keele ja kultuuri instituut.

Mari sangari päev

26. mahlakuud on yks maride tähtsamaid rahvuspyhasid. Pärimuse põhjal langes just sel päeval maride vabaduse eest võideldes rahvuskangelane Boltuš. 1438. aastast kuulus Marimaa Kaasani khaaniriigi koosseisu. 1552. aastal vallutas Venemaa Kaasani ja liitis Marimaa endaga. Kuna venelased hävitasid vallutusretkede ajal ligi poole mari rahvast, siis vastasid marid sellele nn tšeremissi (varasem nimetus maride kohta) sõdadega, mis vältasid yle kolmekymne aasta (1552-1584) ning mille kohta on hulk pärimuslikku ainest. Vastupanuliikumise tuntuima juhina mäletatakse vyrst (lužavui) Boltušši, kes olevat võidelnud iseseisva Mari riigi eest ning langenud 26.04. 1556. aastal Malmõži linna lähedal. Vyrst Boltuš olevat maetud mäele, mis kannab siiani tema nime.