[text]
Täna on

7526545205d4ea92ea3419ff99afef7f_w320.jpgLaupäeval (24.11) kuulutatakse Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimuval Hiie väe sündmusel välja käesoleva aasta hiie sõber. Esmakordselt saab selleks rahvusvaheline organisatsioon.

Tänavu üheteistkümnendat korda toimuv tänusündmus algab kell 13 ERMis Jakob Hurda saalis. Kavas on tervitused ja sõnavõtud, Hiite kuvavõistluse võitjate autasustamine, hiiesõbralike ettevõtmiste tunnustamine ja aasta Hiie sõbra väljakuulutamine.

Oodata on väliskülalisi, pidutuju loovad LÜÜ-TÜRR oma lauluga ja Egle Liiskmann pillimänguga. Pärimuslikke suupisteid pakuvad Maavalla Koja naised ja mehed. Sündmust juhivad Triinu Taul ja Veiko Luhaste.

Hiite Maja sihtasutus tunnustab tänukirjadega hiiesõbralikke tegusid, et väärtustada pühapaikade hoidjaid ning aidata kaasa looduslike pühapaikadega seotud loodus- ja kultuuripärandi edasikestmisele.  Tänavu antakse välja seitse tänukirja.  Tunnustatavate hulgas on Virumaa Salla Liukivi eestkostjad perekond Lankots ja külavanem Hando Kuntro, Tartu kutsehariduskeskuse direktor Tõnis Lukas ning kunstnikud Mari Prekup ja Hannah Harkes.

Ajalooliste looduslike pühapaikade jäädvustamiseks ning tutvustamiseks mõeldud Hiite kuvavõistlus toimus tänavu samuti üheteistkümnendat korda. Maailmas ainulaadse rahvusvahelise kuvavõistluse peaauhinna (1000 eurot) võitis Alari Talve foto „Püha puu kaob oma loomulikku rada“, mis kujutab looduse igikestvat eluringi. Uurali rahvaste auhinna (300 eurot) võitis Komimaa Man-Pupu-Nyori mäe kivisammastest tehtud muinasjutuline ülesvõte. Foto autor on Peterburis elav elukutseline fotograaf Natalya Onishchenko, kelle sõnul tuli pildi jäädvustamiseks trotsida nii lumetormi kui ka pakast. Kokku jagati välja 19 auhinda. Kõiki auhinnatud fotosid saab näha suurel ekraanil.

Hiie sõbra aunime annavad Maavalla Koda, Hiite Maja SA ja EVT Põlisrahvaste SA isikule või asutusele, kellel on pühapaikade hoidmisel erilisi teeneid. Mullu valiti hiie sõbraks Paluküla hiiemäe hoidja Eha Metsallik. Varem on Hiie sõbraks kuulutatud pühapaikade uurija, hoidja ja tutvustaja Ahto Kaasik (2016), filmimees Rein Maran (2015), Purtse hiiemäe hoidja Kaja Toikka (2014), Hiiemetsa küla hiies asuva Kanepkaula kivi kaitsjad Helmi Kaljurand, Tambet Torpan ja Tarmo Kasikov (2013), ristipuude hoidja Marju Kõivupuu (2012), Lehmja hiiemetsa kaitsja Mari-Ann Remmel (2011), Maardu hiiemetsa kaitsja Jaanus Hiis (2010), Paluküla Hiiemäe kaitsjad Arvi Sepp, Toivo Sepp ja Lembi Välli (2009) ning Muhumaa pühapaikade hoidja Martin Kivisoo (2009).

Hiie väe sündmus on pühapaikade uurijate, väärtustajate ja hoidjate pidulik tänusündmus, mida korraldavad üheteistkümnendat aastat järjest Hiite Maja sihtasutus ning Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda. Sündmus on avalik, kõik huvilised on teretulnud ja sissepääs tasuta.

Müügil on Maavalla sirvikalendri 41. väljaanne.

Sündmust toetavad: Eesti Kultuurkapital, Kehrwieder, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võro Instituut, Eesti Pärimusmuusika Keskus, Eesti Folkloorinõukogu, Fenno-Ugria, Tihuse talu, Tagavälja talu, Mooska talu, Siniallika trahter, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Põlistarkuste ja rahvaravi kool, Viru Folk, Roheliste Rattaretked, Eesti Trükimuuseum, Looduse Aasta Foto, Põline Pere, LÜÜ-TÜRR, Marit Õunapuu keraamika, Liina Teder, Alla Lasmanova, Eha Metsallik, koostööring Hiiepaik jt.

Videoülekannet sündmusest saab näha Hiie Väe Facebooki lehelt www.facebook.com/hiievagi