[text]
Täna on
b_250_250_16777215_00_images_Plakat23_EE_v.jpg

Algas järjekordne Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pyhapaikadest. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada põliste pyhapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma, teatas Hiite Maja sihtasutus.

Kuvavõistlus toimub eesti, soome ja vene keeles ning keskendub soome-ugri rahvaste yhisele pärandile.

Võistluse peaauhind on 1000 eurot, hõimurahvaste auhind 300 eurot, Soome auhind 300 eurot ja kuni 16aastaste auhind 200 eurot. Lisaks on välja pandud Vana-Võrumaa, Virumaa, saarte jm eriauhinnad. Seoses rahvusvaheliste sanktsioonidega ei määrata ka sel aastal rahalisi auhindu Vene Föderatsiooni ja Valgevene elanikele.

Hiite kuvavõistlus toimub alates 2008. aastast ja tänavune on järjekorras 16. Teadaolevalt on see ainus omataoline fotovõistlus maailmas. Kuvavõistlusele saadetud fotod moodustavad ainulaadse kultuuriloolise arhiivi, mis on veebis vabalt kättesaadav aadressil: https://www.hiis.ee/kuva/kuvavoistlused.

Looduslik pyhapaik on mets, puu, kivi, veekogu, pinnavorm, või maa-ala, mida on pyhaks pidanud  juba meie esivanemad. Pyhapaikade hulka loetakse ka vanade matusetavadega seotud ristipuud, rannakylade titekivid, tervenduspaigad ning liukivid. Pyhapaikadega seotud peamised tavad on palvetamine, tervendamine, andide toomine, tule tegemine, pyhade pidamine ja lahkunute mälestamine. Paljud pyhapaigad on praegu elavas kasutuses.

Eestis leidub hinnanguliselt 5000 ajaloolist looduslikku pyhapaika, millest ca 1500 on kantud looduslike pyhapaikade kaardile. Tuntuimad pyhapaigad on Otepää Pyhajärv, Suur ja Väike Taevaskoda, Kaali Pyhajärv, Panga pank, Saula Siniallikad, Jägala juga, Tamme-Lauri tamm,  Tartu Toomemäe kivi, Ylendi hiiepärn, Võhandu Pyhajõgi jt.

Hiite kuvavõistlust korraldab Hiite Maja sihtasutus, kaaskorraldajaks Soomes on Taivaannaula yhendus. Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv, Võru Instituut, Mulgi Kultuuri Instituut, Fenno Ugria, Maavalla Koda, Tihuse Hobuturismitalu, Tagavälja talu, Alar Krautmani Terviseakadeemia, Hiiepaik, LüüTürr jt.

Lähem teave, võistluse eeskiri ja kuvade yleslaadimine võistluse veebilehel: https://www.hiis.ee/kuva/2023