Maavalla Koja pressiteade

27.05.2003

Heimtalis kogunesid maatõugude sõbrad

Reedel, 23 lehekuud toimus Viljandimaal Heimtali koduloomuuseumis maatõugude nõupidamine. ELF-i ja Maavalla Koja kutsel tulid kokku Eesti Maakarja Kasvatajate Seltsi, Eesti Hobuse Kaitse Ühingu, Eesti Maalamba Yhingu, Pärandkoosluste Kaitse Yhingu ja Karula Hoiu Yhingu esindajad.

Jutuks oli maatõugude tänane olukord ja tulevikuväljavaated. Tõdeti, et vähese arvukuse tõttu on maatõud väljasuremisohus. Et riigil puudub põlistõugude päästmiseks selge tahe ja tegevuskava, sõltub nende säilimine täna eeskätt väheste pyhendunute jõupingutustest.

Eestis on teadaolevalt säilinud kolm põlistõugu: maahobune, maakari ja maalammas. Kuigi kõikide nende tõugude kasvatajad on asutanud oma organisatsioonid, on maatõugude tulevik ometi tume. Põhjus on selles, et maatõugu loomad ei suuda reeglina majanduslikult võistelda aretatud loomatõugudega. Majanduslikule edukusele suunatud kaasaegne aretustehnoloogia suurendab lootusetut konkurentsi veelgi.

Samas on põlistõugudel suur kultuuriline ja bioloogiline väärtus. Maatõud on pika aja jooksul välja kujundatud kohalikest looduslikest ja kultuurilistest tingimustest. Maatõugu loomad on elujõulisemad, vähenõudlikud ja lepliku loomuga. Maarahva olmekultuur on aastatuhandeid seotud olnud maatõugudega. Seetõttu kujutavad maatõud korraga nii loodus- kui kultuuripärandit, mille säilimise eest tuleb hoolt kanda.

Nõupidamisel leiti, et põlistõud ja pärandkooslused kuuluvad kokku. On ju meie puis- ja rannaniidud omal ajal just maahobuse, maalamba ja maakarja kujundatud. Maatõud sobivad hästi ka harrastus- ja väiketaludesse, kus hoolitakse pigem väärtuslikust toidust ja leplikest loomadest kui kõrgeimast kasuminumbrist.

Maatõugude järgmine nõupidamine koguneb augustis Olustveres.

Ahto Kaasik
Maavalla Koja Kirjutaja
tel. 056 686 892
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.maavald.ee