Maavalla Koja pressiteade

23. mai 2003

Tartus toimub hiite ylevaatuse õppepäev

Homme, laupäeval, 24. mail korraldab Maavalla Koda Tartus hiite ylevaatuse õppepäeva. Päeva esimesel poolel tutvustatakse kavandatava hiite ylevaatuse eesmärke, metoodikat ja välitööde juhendit. Päeva teisel poolel toimub Võnnu kihelkonnas praktiline õppus, kus yhiselt kirjeldatakse kahte pyhapaika. Õppepäevale on oodatud huvilised kes hakkavad suvel otsima ja kirjeldama
hiisi ja muid maarahva pärimuslikke pyhapaikasid.

Õppepäev toimub hiite ylevaatuse prooviaasta raames. Sel suvel on Maavalla Kojal kavas inspekteerida pyhapaikasid neljas kihelkonnas: Tartumaal Võnnus, Võromaal Kanepis, Virumaal Mahus ja Saaremaal Jaanis. Prooviaasta käigus testitakse ylevaatuse sisulist ja organisatsioonilist korraldust ning valmistatakse ette yleriigilist pyhapaikade ylevaatust.

Maavalla Koda huvitavad pyhapaigad tervikuna. Suuline pärimus, tavad, pinnavorm, veed, taimestik ja arheoloogilised objektid leiavad ylevaatusel võrdset käsitlemist. Erilise tähelepanu all on siiski pyhapaikade taimestik. Säilinud hiied on reeglina pärandkooslused ja tihtipeale yhtlasi vääriselupaigad. Senised uuringud näitavad, et pyhapaigad on sageli botaaniliselt ja esteetiliselt ymbruskonna rikkalikumad.

Ylevaatuse tähtsamaks eesmärgiks on pyhapaikade riikliku kaitse alla võtmine. Praegu on enam kui viiesajast teadaolevast hiiekohast ajaloomälestiseks kuulutatud kõigest neljandik. Riiklik kaitse peaks välistama juhtumid, kus pyhapaik muudetakse teadmatusest ehitusplatsiks või raielangiks.

Lugupidamisega

Ahto Kaasik
tel. 056 686 892
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.maavald.ee