[text]
Täna on

Maavalla Koja pressiteade

                                                                                                       28.05.2003

Hiite ylevaatajad Mäletjärve Annemäel

Laupäeval, 24 lehekuud (V) korraldas Maavalla Koja hiite toimkond Tartu linnas ja maakonnas hiite ylevaatuse õppepäeva. Huvilistele tutvustati ylevaatuse eesmärke ja välitööde juhendit. Võnnu kihelkonna Mäletjärve kylas kirjeldati näitlikult Anne- ehk Kulbimäe nimelist pyhapaika ja seal kasvavat iidset ohvrikaske.

Hiite ylevaatusel kavatsetakse kirjeldada kõiki teadaolevaid maarahva pyhapaikasid. Ylevaatuse objektiks on pyhapaiga pinnavorm, veekogud, kivid, kivikogumid, taimestik ja loomastik. Kogutakse ka rahvapärimust. Erilist tähelepanu pööratakse kohalike elanike ja pyhade paikade vahelisele suhtele.

Annemägi on yks mõnest tuhandest teadaolevast Maavalla pärimuslikust pyhapaigast. Mägi kuulub nende väheste õnnelike pyhapaikade hulka, mis on võetud riikliku kaitse alla. Ajaloomälestise kaitsetahvlit mäel siiski paraku pole. 

Annemägi asub Mäletjärve kyla keskel ja on saanud suhteliselt palju kannatada. Mäe nõlvadelt on paiguti kaevatud kruusa ja sinna on pystitatud vanarauast loomade varjualune. Pyha mägi on lisaks naabertalu karjakopliks. Karjakopli kõrval, mäe kõrgemal otsal asub kiige. Tähelepanuväärne on veel see, et ohvrikase vahetus naabruses, mäekylje all asuvad vana suitsusauna varemed. Yldiselt on pyhapaik rahuldavas seisukorras ja mõningase jõupingutusega saaks selle taastada.

Õppepäeva lõpetuseks kylastati Koke kylas asuvat Kiigeoru hiiesalu. Yheteistkymnest põliskynnapuust koosnevat salu peetakse yle-Euroopalise tähtsusega loodusmälestiseks. Suurima hiiepuu kõrval on ohvrivare. Samas on ohvrikivi mille lohk on täidetud annikas toodud rahadest. Hiiepuu okstele on seotud paelu ja riideribasid. 

14. pärnakuud (VI) toimub hiite ylevaatuse õppepäev Saaremaal Kaalis. 

Fotod õppepäevast

Lugupidamisega


Ahto Kaasik
Maavalla Koja kirjutaja
Tel. 056 686 892
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
www.maavald.ee