Maavalla Koja pressiteade

08.10.2001

Kõnekoosolek Tammealuse hiiest

Taarausuliste ja Maausuliste Maavalla Koda korraldab kolmapäeval, 10. oktoobril algusega kl 19.00 Viru-Nigula Rahvamajas kõnekoosoleku Tammealuse (Samma) hiie saatusest.

Kohal on inimesed Viru-Nigula Vallavalitsusest, Maavalla Kojast, Eesti Looduskaitse Seltsi Sonda osakonnast ning Rakvere Muuseumist.

Viru-Nigula Vallavalitsuses on käesoleva aasta aprillist alates vaetud võimalust tagastada Tammealuse hiie alune maa õigusjärgsele omanikule. Maa tagastamisega kaasneb reaalne oht, et hiis suletakse.

Maavalla Koda on seisukohal, et hiit kui kohaliku rahva yhisomandit ei tohiks pärijale tagastada. Kõigil Mahu kihelkonnas elavatel ja siit pärit inimestel peab olema õigus yhises pyhakohas käia.

Koosolekul kuulame ära erinevad seisukohad ja arutame, kuidas Vallavalitsus saaks hiit päästa.

Oodatud on kõik, kelle jaoks on kodukandis toimuv tähtis.

Tammealuse hiis on maausuline pyhakoht, mis asub Lääne-Virmumaal Viru-Nigula vallas Samma kylas. Tammealuse oli ja on Mahu (Viru-Nigula) kihelkonna tõmbekeskus. Möödunud sajanditel alguse saanud ylekihelkonnalised särud toimusid Tammealusel veel 1930. aastatel.

Peale Eesti taasiseseisvumist on hiis olnud taara- ja maausuliste yks keskusi. 2000. a. suvistepyhadel toimus seal Maavalla Koja ning maride omausuyhingu O?mari T?imari yhispalvus. 1989. a. istutati hiide 150 noort tamme. Hiies asuvad muistsed raviallikad, lisaks on viimastel aastatel hiide toodud ohvrikivi, ehitatud kiige, lõkkeplats, kiviaed ning trepp Roostallikale.

Kohalike elanike seas on Tammealuse eelistatud puhkekoht. Igal aastal kylastab hiit ka hulk uudishimulikke.

Põhjalikumat teavet Tammealusest leiab võrguaadressil: