[text]
Täna on

Maavalla Koja pressiteade

12. XI 2001

Helsingin Sanomat Tammealuse hiiest


Soome päevaleht Helsingin Sanomat avaldas eile, 12. oktoobril artikli Tammealuse hiiest. Autor Kirsikka Moring kirjutab, et Eesti üks vanemaid hiisi on sattunud omandivaidlustes hävimisohtu. Põhja-Eestis Viru-Nigula vallas asuvat Tammealuse hiit ähvardab tükeldamine, juhul kui vallavalitsus tagastab õigusjärgsele omanikule poole hiiealusest maast.

Eesti Rahvaluulearhiivis on andmeid 500 püha ohvri- ja palvekoha, ehk hiie kohta ja vaid kümmekond neist on veel kasutusel. Tammealuse hiit kasutavad lisaks kohalikele elanikele maausulised.

Moringu sõnul asuvad Tammealusel haruldased piksejumala puud, millesse äike on põletanud sügavad vaod. Samuti on hiies tervendav puu, ohvriallikad ning hiiesauna jäänused.

Eesti põliseid pühapaiku on läbi ajaloo hävitatud. Näiteks ehitati Kuremäe hiiemäele XIX sajandi lõpus vene õigeusu klooster. Kümnekonna aasta eest süüdati Hiiumaal Ülendi niinepuu ning mõne aasta eest ehitati Võrkla hiiemäele mobiilside mast.

Moringu sõnul on Tammealuse hiie saatus Viru-Nigula vallavolikogu kätes, kuna see võib jätta hiie ühisomandisse või tagastada omanikule.

Artikkel asub aadressil:

http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/juttu.asp?id=20011112KU2