Maavalla Koja pressiteade

14. XI 2001

Tammealuse hiis kogub avalikku toetust

15. novembril arutab Viru-Nigula vallavolikogu taas Tammealuse hiie munitsipaliseerimist. Seega läheb volikogu teisele ringile, sest möödunud novembris juba otsustati hiis munitsipaliseerida. Toonane otsus tühistati, kuna maavanem Pomerants tahtis poole hiiealusest maast tagastada õigusjärgsele pärijale.

Käesoleva aasta oktoobris tegid ligi 300 kohalikku elanikku avalduse, milles nõudsid hiie ühismaaks jätmist. Tammealuse on Mahu kihelkonna keskne hiis ning Viru-Nigula kandi ainus puhkeala. Kohalikud on harjunud hiies käima ja ei taha sellest loobuda. Koos maausulistega on hiis heakorrastatud ning seal toimuvad iga-aastased kokkutulekud.

Eestis on kasutusel vaid kümmekond muistset pühapaika ning Tammealuse on neist tuntuim.

Viimase kuu aja jooksul on Tammealusest saanud põlisrahva omakultuuri ja -usu kaitsmise sümbol. Üle Eesti saadetakse Viru-Nigula vallavolikogule hiie põlistamist pooldavaid avaldusi. Kirjutanud on mitmed tuntud isikud, nagu näiteks Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, Viljandi Kultuurikolledži rektor Anzori Barkalaja, Eesti Fennougristika Komitee esimees ja TÜ dotsent Tõnu Seilenthal, Eesti Instituudi direktor Lore Listra, Eesti Rahvaluule Arhiivi direktor Ergo-Hart Västrik, Soome Sugulasrahvaste Seltside Liidu esimees Jussi Santeri Junttila, kirjanik Kauksi Ülle, teadmamees Vigala Sass ning Viru-Nigula naabervaldade Aseri ja Sonda valla juhid.

Tammealuse hiiega seotud probleemid on tekitanud huvi ka piiri taga. 12. XI avaldas Helsinkin Sanomat neist ülevaatliku artikli.