[text]
Täna on

Maavalla koja pressiteade

Maavalla koda kuulutab välja fotovõistluse “Maavalla hiied 10224”. Neljandat korda toimuva võistlusega soovitakse jäädvustada looduslike pyhapaikade ilu ja valu ning yhtlasi suunata inimesi märkama esivanemate väekohtade väärtusi. Hiied  ja muud looduslikud pyhapaigad on meie vanimad looduskaitsealad ja pyhamud. Seal on põimunud meie maa ja rahva lugu ja vägi. Märkamist väärib seegi, kuidas inimene pyhapaiku hoiab ja kasutab, olgu siis esivanemate heade tavade vaimus või hoopis teadmatult ja vääriti.

Võistlusel osalema on oodatud kõik inimesed sõltumata vanusest. Pildil võivad olla ajaloolised looduslikud pyhapaigad: hiied, yksikud pyhad puud, allikad, kivid ja ristipuud. Yles võib võtta pyhapaika toodud ande ja raviesemeid, inimesi pyhapaigas jõudu kogumas, ande jätmas, ravimas, tuld tegemas, nõu pidamas jm ajaloolisi tavasid järgimas. Kurvema poole pealt võib pildile pyyda pyhapaigas toimuvat reostamist, hävitustööd ja selle jälgi. Jäädvustatud paik või ese peab olema äratuntav.

Arvesse lähevad vaid jpg-formaadis digifotod, mille pikem kylg on vähemalt 3000-piksline (noortel võib olla ka 2000-piksline). Pildifail peab olema nimetatud järgmiselt: autorinimi_pildinimi.laiend (näiteks: KaurKyyp_Hiiekivi1.jpg). Iga osaleja võib saata kuni kymme pilti. Võistlustöid saab yles laadida porikuu lõpuni (31.10) aadressil http://www2.maavald.ee/pildid/?tee=upload
Pildi yleslaadimiskeskkonnas tuleb täita kõik väljad, samuti lisada pildi saamise lugu (paigast teadasaamine, selle otsimine ja pildi tegemine), samuti koha lugu või lood, millest selgub, et tegemist on just nimelt ajaloolise pyhapaigaga. Oluline on ka viide teabeallikale (inimene, kirjandus, internet vm).

Peaauhinnale võistlevad kõik tööd. Noorte (kuni 16aastaste) peaauhinna paneb välja Haridus- ja Teadusministeerium. Eriauhinnad antakse järgmistes ryhmades: puu, kivi, veekogu, kaitstavad liigid, annid, hiietavad ning hiie valu.
Muinsuskaitseamet paneb tänavu välja eriauhinna pildile, millel õpilane või yliõpilane on jäädvustanud kultuurimälestisena kaitstava (muinsuskaitsealuse) loodusliku pyhapaiga. Autor, kes sellele auhinnale soovib kandideerida, peab yleslaadimisel märkima selgitusse, "õpilane" või "yliõpilane". Võru Instituut paneb välja auhinna parimale Vana Võromaa pyhapaiga kuvale.

Võistluse tulemused kuulutatakse välja ja auhinnad antakse kätte 19.11.2011 Tartus toimuval Hiie väes syndmusel.


Võistlus toimub koostöös Tartu Ülikooli, Hiite Maja SA, Kultuuriministeeriumi, Siseministeeriumi, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Eesti Rahvusringhäälinguga.

Lisateavet

Mis on ajaloolised looduslikud pyhapaigad?
Algselt loodusliku ilmega paigad ja maa-alad, mida meie esivanemad on kasutanud juba enne 20. sajandit palvetamiseks, andide toomiseks, ravimiseks jt maausulisteks toiminguteks on ajaloolised looduslikud pyhapaigad.

Mis on Maavald?
Maavallaks on maarahvas nimetanud oma kodumaad. Lisaks Eesti vabariigi maa-alale hõlmab Maavald praegu Venemaal asuvaid Vadja- ja Seto alasid ning Põhja-Lätis asuvaid põliseid maarahva kyli. Maavalla koda yhendab maarahva põlise loonausu kodasid.

Mis on 10224?
Maavalla-keskne ajaarvamine lähtub peale jääaega toimunud Billingeni murrangust, millega Läänemeremaade kohal laiunud jääpaisjärv murdis 10224 aastat tagasi endale tee ilmamerre ning vabastas suure osa meie maismaast. Ligikaudu sama vana on ka meie rahva lugu.

Väike teejuht hiite juurde
http://www.maavald.ee/maausk.html?rubriik=20&id=2701&op=lugu

Pyhapaikadest Maavalla koja kodulehel
http://www.maavald.ee/maausk.html?op=rubriik&rubriik=20

Eesti Instituudi hiite leht
http://maatundmine.estinst.ee/

Pyhapaika kylastades järgi häid tavasid
http://www.maavald.ee/maausk.html?rubriik=20&id=606&op=lugu

Eelmise aasta hiite kuvavõistluse võitis Hendrik Relve kuva Tõrenurme hiiepärnast
http://www.maavald.ee/maausk.html?rubriik=20&id=4013&op=lugu

Lisa võib kysida: tel 56686892, See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.