[text]
Täna on

Maavalla koja pressiteade

Tänavu kuuendat korda toimunud Maavalla hiite kuvavõistlus kujunes soome-ugriliseks. Võistlusel osalenud 7 riigi pyhapaikade ylesvõtete seas moodustasid suure osa pildid, mis on jäädvustatud Venemaal elavate hõimurahvaste juures.

Võistluse peaauhind läks Venemaa Mari Eli vabariigi Joškar-Ola teatri peakunstniku Sergei Tanõgini ylesvõttele "Maailmapalvus" (Мировой молебен). Võidukuval on jäädvustatud kord viie aasta tagant toimuv ylemarimaaline hiiepyha, mis leidis aset Marimaa Sovetski rajooni Kukmari kylas asuvas Tsokmoto hiies.

Noorte peaauhinna pälvis Dan Müüri ylesvõte Jõgevamaa Põltsamaa vallas asuvast Kalme hiiemäe ohvrikivist. Tallinn-Tartu maantee ääres asuv Kalme hiiemägi on tähistatud ka kui Eesti keskpunkt. Dan Müür õpib Põltsamaa Ühisgümnaasiumi 7. klassis.

Kokku antakse välja 18 auhinda, mille hulgas on ajaloolise Võromaa, Virumaa, saarte ning Eesti Rahva Muuseumi eriauhinnad.

Peaauhinna võitja saab 400 ning noorte esikoha võitja 200 eurot. Auhindade vahel läheb jagamisele ajakirja Loodusesõber 3 aastatellimust, Eesti Looduse 3 aastatellimust, Maalehe, Maakodu ning Uma Lehe aastatellimus, Ratsaretk Tihuse turismitalus, Krautmani terviseakadeemia kinkekaart, Rein Marana hiiefilmide DVD, raamatuid ja meeneid.

Võistlusele saadetud ylesvõtetel on jäädvustatud sadakond erinevat pyhapaika Maavallast, Venemaalt, Soomest, Lätist, Rootsist, Indiast, Taist ja Usbekistanist. Eestist on esindatud 13 maakonda, 42 valda ning 40 kihelkonda. Võistluse noorim osavõtja oli 13 ja vanim 68 aastane.

Kuvavõistluse hindamiskogusse kuulusid: taidur Epp Margna, loonakuvaja Arne Ader, ajakirja Loodusesõber peatoimetaja Helen Arusoo ning Tartu kõrgema kunstikooli fotograafia õppejõud Toomas Kalve. Eesti Rahva Muuseumi aeriauhinnaga pärjatud kuvad valisid välja Tõnis Lukas ja Indrek Jääts. Muinsuskaitseameti eriauhinnad valis ameti esindus.

Auhinnad panid välja: Kehrwieder, Võro Instituut, Eesti Rahva Muuseum, Eesti Rahvaluule Arhiiv, Loodusesõber, Eesti Loodus, Maaleht, Maakodu, Uma Leht, Tihuse hobuturismitalu, Krautmani terviseakadeemia, Looduse aasta foto, Keskkonnaamet ning Muinsuskaitseamet. Võistluse korraldas Maavalla koda koostöös Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskuse ja Hiite Maja sihtasutusega.

Tänavu kuuendat korda toimunud Hiite kuvavõistluse eesmärk on väärtustada ning jäädvustada ajaloolisi looduslikke pyhapaikasid ning nendega seotud tavasid ja vaimset pärandit. Võistlus toimub ka järgmisel aastal.


Võistluse avalik tutvustamine ja võitjate autasustamine toimub Hiie väe tunnustamise syndmusel 23.11. algusega kl 13 Tartus Riia 12 (Kaitseväe Ühendatud Õppeasutuste aulas). Kõik huvilised on oodatud, sissepääs tasuta.

Auhinnatud töödega saab tutvuda siin.
http://www.maavald.ee/uudised.html?rubriik=&id=5031&op=lugu

Võistluse lehekylg http://www.maavald.ee/kuvad/?tee=algus&kuvad=18

Hiie väe tunnustamise syndmuse kutse:
http://www.maavald.ee/failid/Tammealusehiis.jpg