[text]
Täna on

 86b62d892acea0d646ad2a5bbfed56ef_w320.jpgTäna, 13. heinakuud on karusepäev, rahvakalendris veel maretapäev ja kynnipäev. Karusepäev on kesksuve pyha. Päevad on läinud päevakäänakust saati kukesammu võrra lyhemaks ja käes peaks olema aasta kõige kuumem aeg. Kohati on kuuma kesksuve kutsutud ka karusekuuks. Iga suvi on kyll oma nägu, kuid kyllap see tarkus keskeltläbi paika peab. Pärimus toetub ju lugematute ajastaegade jooksul kogunenud teadmistele.

Heinapyhana pole karusepäev rahvapärimuses kaugeltki mitte nii tähtis kui eelnenud heinaleedo (02.07.) ja järgnev jakapäev (25.07.). Piirkonniti ja mõnel pool isegi taluti on aga karusepäeval heinateost hoidutud kyll.

Heinatöödel tehakse karusepäeval vahe, muidu susi ja karu tulevad karja. Teisisõnu, mets ja heinamaa tuleb sel päeval rahule jätta. Suurem osa heina tehti muiste ju metsaheinamaadelt ja puisniitudelt.

Seevastu kesa kyndmine või äestamine on karusepäeval soovitav. Muhus on sobivaks kynniajaks loetud kolm päeva enne ja kolm pärast karusepäeva. Seal on päeva kutsutud ka kynnipäevaks.

Panga pank Mustjala kihelkonnas
Panga pank Mustjala kihelkonnas
Varem on karusepäeval mitmel pool yhispalvustega kaasnevaid rahvapidusid peetud. Näiteks Saaremaal Panga pangal ja Läänemaal Palivere Karusemäel. Karusepäeva on kutsutud isegi Panga pyhaks.

Karusepäeva pärimust