[text]
Täna on

89b3bd024f9d4207d12675b8bb28f041_w320.jpgEsmaspäeval, 25. urbekuud on marjapunapäev, mis tähistab rahvakalendris naiste pyha ning kevade algust. Kevad on märgatav. Päev on juba pikem kui öö. Rändlinnud saabuvad ning tärganud on esimesed kevadlilled. Looduse elujõud ärkab, elu valmistub end jätkama ja taas looma. Seetõttu ongi kevade algus naiselikkuse, emaduse ja elu jätkumise pyha.

Marjapunapäeval tehtavad taiad toovad eelolevateks kuudeks edenemist ja mõnukat olemist. Tuleb tõusta varakult enne päevatõusu ja pesta nägu, võtta linnupetet ja tuua väljast laaste või puuhalge. Seejärel minnakse kogu perega vaatama, kuidas päev tõuseb.

Samuti kui teised suured pyhad, teeb marjapunapäevgi kõik elava pyhaks ja puutumatuks. Marjapunapäeval ei tohiks metsast puid raiuda ega puult oksa murda.

Suurel maal on marjapunapäev eeskätt naiste pyha. Naised ei tee tööd vaid käivad yksteisel kylas ja lähevad hulgakesi hiide, pyhale lättele, rahvamajasse või kõrtsigi.

Juuakse marjapuna - punast viina, veini, õlut, või syyakse jõhvikaid ja pohli. Eks punane mahlgi ole punaks hea. Marjapuna võtmine annab suveks tervist, jõudu ja hea jume. Siis "päike ei põleta mustaks" ja sääsed ei söö. Puna joonud tydrukud saavad kergemini mehele ja poisid meeldivad tydrukutele. Marjapuna võivad juua mehedki, see annab tervist.

Marjapunapäeval tehakse suuri ylepannikooke või laiu karaskeid. Ida-Eestis syyakse kuivatatud kala. Otepääl on keedetud tanguputru. Kes tahab aga midagi õige erilist, võiks Tarvastu vana kombe kohaselt kypsetada havimarjakooki.

Pange tähele, marjapunapäevast alates ei tohi ilma linnupetet võtmata enam hommikul õue minna. Hommikune kehakinnitus, olgu selleks või pool suutäit leiba, hoiab tervist.

Kevad-talvised naistepühad algavad pudrupäeval (2.02) ja kestavad kuni suvistepühani (tänavu 9.06). Marjapunapäev on nende seas üks tähtsamaid. Alates marjapunapävast on naised kogunenud välja allikate juurde naistepüha pidama. Põlva khk Andre külas koguneti Sika allikale.

Peri vallas Sika külas Sika veski juures voolab mäe seest välja allikas. Selle allika juure kogunud naised salkades Kapsmaarja päeval. Tantsitud, mängitud ja joodud viinagi ning söödud kodust kaasavõetud kesva või nisu karaskid. Igal naisel oli kaasas karask. Mida suurem karask, seda suuremaid kapsaid ja paremat kesva ja nisu saaki loodetud saada järgmisel aastal.  ERA II 245, 43/4 (18) < Põlva khk, Pera k - Regiina Plakk < Katre Torop, 84 a (1939)

Uuemal ajal on saanud tavaks, et naised käivad isekeskis marjapunapäeva hommikul päikesetõusu vaatamas. Nii kogunevad homme hommikul naised ja tydrukud päikest tervitama mitmel pool Maavallas.

 

Marjapunapäev teistel

Soomlased
Soomeski tähistab marjapunapäev (ka marjapäivä, punamarjanpäivästä) kevade algust. Selle päeva tuul jääb pysima. Milline ilm on marjapunapäeval, selline on karjalaskepäevalgi (23.04).

Vadjalased
Joodi marjapuna, söödi sygisesi pohli, keedeti marjadega putru ja kypsetati marjakorpi. Tydrukud kandsid punaseid rõivaid. Naised ei tohtinud tööd teha.

Liivlased
Enne päevatõusu keedeti ja söödi seapead. Sead aeti metsa, seapea visati maha.
Keedeti tanguputru. Teati, et kui enne marjapunapäeva on ilm soe või myristab, on pärast kylm.

Kristlased
Kirikukalendris nimetatakse päeva paastumaarjapäevaks. Päeva kristlik nimetus tuleneb uskumusest, et sellel päeval eostati Jeesus. Päev paigutati oma praegusele kohale 4. sajandil, kui Jeesuse sünnipäevaks määrati 25.12. Kahe tähtpäeva vahele jääb 9 raseduskuud.

Loe lisaks:
Marjapunapäeva pärimust
Algab linnupette võtmise aeg
Havi maarahva toidulaual 


Ahto Kaasik