[text]
Täna on

b_300_221_16777215_00_images_artiklid_joul2.jpgPyhapäeval, 21.12. on toomapäev - jõulueelse suurpuhastuse ja muude asjakohaste ettevalmistuste päev. Toomapäeva õhtul algavad jõulud ehk talistepyhad. Pyha aeg vajab puhtust nii majas kui meeles. Sestap tuleb toomapäeval hoolega koristada ning panna yles jõulukroonid, -krässid, -tähed ja muud ohutised, mis muudavad olemise rõõmsaks, helgeks ja pidulikuks. Põliseid pyhi ei saa tarbida. Nee tuleb igas kodus ise luua.

Jõulud on aastavahetuspyha, mil lõpeb vana ja algab uus päikese aasta ning kodus on käimas esivanemate hinged. Jõulud on uue aasta seeme, mida tuleb erilise hoolega hoida. Kui sel ajal valitseb kodus puhtus, kyllus ning rõõmus meel, pakub seda ka uus aasta. Jõuludel järgitavad põlised tavad toovad tervist, jõudu ning head olemist kogu eelolevaks aastaks. Jõuluõled, kuusk ning kõikvõimalikud krässid ja kroonid aitavad luua mõnusat olemist ning hääd väge.

Alates suvisest pööriajast on päevad aina lyhenenud ning loodus vaibunud talveunne. Toomapäeval päevade lyhenemine peatub. Päikese talvises pesas 21. – 24.12. on päevad yhepikkused. Sellel pimedal, salapärasel ja pyhal ajal valmistume koos kõige elavaga suureks muutuseks. Jõululaupäev ehk vana aasta viimane päev pyhitseb päikese yhe aastaringi lõppu ja teise algust. Esimesel jõulupyhal 25. jõulukuud toimub kogu loodust ja koos sellega inimkonda puudutav pööre. Põhjapoolkera läheb vastu pikematele päevadele, valgusele, soojusele ning elule. Algab uus aastaring.

Et jõulud mööduksid mõnusalt ja uus aasta tuleks hää, tasub meeles pidada esivanemate tarkusi.

Jõulumeelespea

b_250_189_16777215_00_images_Jouluristid2.JPG21.12. - toomapäev. Suurpuhastuse ja muude pyhadeks vajalike ettevalmistuste päev. Jõulude algus. Hinged saabuvad koju. Kodune suurpuhastus. Puhtaks saab isegi saunakeris. Parim päev aastas ahjulõõride ja korstnate puhastamiseks.

Tehakse või varutakse jõuluks söögid-joogid jm vajalik.

Valmistatakse ja pannakse yles jõuluohutised: kroonid, krässid, tähed jms, mis loob pyhademeeleolu.

Õhtul hilja tehakse tuhapoiss ehk -tydruk ja viiakse naabrite uste taha.

Ustele, akendele, arvutikuvaritele ja telekatele tehakse jõuluristid, et hoida kodus head vaimu. Jõulurist ehk kaitserist on söe, pliiatsi, kriidi või muu obiva vahendiga tehtud rist: x või + või yhe joonega tehtud viisnurk.

Tuppa tuuakse jõuluõled ja/või -kuusk. Hea lõhna ja meeleolu saamiseks piisab ka metsakuuse okstest.

 

22. - 24.12. talvin

Autor: Maavalla Koda
Autor: Maavalla Koda
e päevapesa ehk jõulud. Päevad on yhepikkused, päike puhkab, aeg on pyha.

Ollakse perega kodus, puhatakse, syyakse-juuakse, mängitakse ning lauldakse. Kellel on igapäevaselt tubane töö, võiks pyhade ajal aga pigem rohkem õues liikuda.

Laual on kogu aeg leib, liha ja õlu. Nõud on avatud, et hinged saaksid toidule-joogile ligi.

Pimedal ajal põleb toas kogu aeg tuli. Aknad pyytakse kinni katta, et valgus välja ei paistaks.

Magatakse põrandal ning voodid jäetakse hingedele.


24.12. - jõululaupäev ehk vana-aasta õhtu.

Laual on parimad road, mille hulgas tingimata sealiha, leib, õlu ja pähklid. Toit on laual hommikuni.

Enne pimedat käiakse saunas.

Syyakse 7, 9 või 12 korda, et koguda uueks aastaks jõudu. Yheks söögikorraks piisab ka mõnest suutäiest. Söögikordade ylesmärkimiseks võib teha tabeli.

Peale keskkööd pestakse nägu värske veega, et uuel aastal oleks tervist ja head silmanägemist.

Koldest viiakse vana tuhk välja ning tehakse yheksast puuliigist tuld.

Pyytakse öö läbi yleval olla, et olla ka uuel aastal virk ja tubli.

Kiigeplats Uigumäel. Otepää kõrgustik. Autor: Arne Ader
Kiigeplats Uigumäel. Otepää kõrgustik. Autor: Arne Ader

25.12.- uusaasta ehk vastse ajastaja päev, päikeseaasta algus, maarahva 10230. aasta algus. Mehed ja poisid käivad head uut aastat soovimas. Naised pysivad kodus.

Põrandaid ei pyhita, et mitte uue aasta õnne välja pyhkida.

Hea päev uue aasta õnne valamiseks.

 
Jõulutavadest pikemalt

Maakodu. Aeg on jõuludele mõelda


Ahto Kaasik